Сестра ми е самовлюбена егоистка - Безплатни съвети от непознати - Форум UFOport

Добре дошли на Форум UFOport . Моля влезте или се регистрирайте.

Октомври 26, 2020, 02:11:03 am

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Виртуално гадаене

Сестра ми е самовлюбена егоистка

Започната от Ines Said, Септември 02, 2020, 11:29:22 pm

« назад - напред »

Ines Said

Здравейте,

Не знам дали някой от вас е имал подобен проблем - две деца сме в семейството и аз съм по-голямата. Още от малка съм била по-отговорна , да не кажа свръх отговорна , изпълнителна , грижила съм се и за по - малката си сестра. Тя се разви обаче по друг начин - поставя себе си и нейните нужди на първо място. Всеки за всичко й е длъжен. На родителите ми НВ може да прости че са ме пратили да уча в чужбина , а нея не. Въпреки това винаги съм я обичала и съм много привързана към нея. В последната година обаче наблюдавам едно отдръпване от нея и общо взето слаб интерес какво се случва в моя живот. Наскоро имаха скандал с майка ми , в който аз не участвах и въпреки това се държа много грубо с мен и ми обърна гръб. Това ме накара да преосмисля колко давам и взимам в тези отношения и дали въобще си заслужава да ги поддържам . Дори и да е била виновна , аз съм правила първата стъпка. В този случай обаче толкова ме нарани, че обмислям да прекратя отношения с нея за постоянно или поне за по-дълъг период от време. Някой от вас сблъсквал ли се е с подобен проблем и ок би постъпил в тази ситуация??

Тара

Цитат на: Ines Said в Септември 02, 2020, 11:29:22 pmЗдравейте,

Не знам дали някой от вас е имал подобен проблем - две деца сме в семейството и аз съм по-голямата. Още от малка съм била по-отговорна , да не кажа свръх отговорна , изпълнителна , грижила съм се и за по - малката си сестра. Тя се разви обаче по друг начин - поставя себе си и нейните нужди на първо място. Всеки за всичко й е длъжен. На родителите ми НВ може да прости че са ме пратили да уча в чужбина , а нея не. Въпреки това винаги съм я обичала и съм много привързана към нея. В последната година обаче наблюдавам едно отдръпване от нея и общо взето слаб интерес какво се случва в моя живот. Наскоро имаха скандал с майка ми , в който аз не участвах и въпреки това се държа много грубо с мен и ми обърна гръб. Това ме накара да преосмисля колко давам и взимам в тези отношения и дали въобще си заслужава да ги поддържам . Дори и да е била виновна , аз съм правила първата стъпка. В този случай обаче толкова ме нарани, че обмислям да прекратя отношения с нея за постоянно или поне за по-дълъг период от време. Някой от вас сблъсквал ли се е с подобен проблем и ок би постъпил в тази ситуация??
Семейните отношения могат да бъдат много динамични и сложни и от тях се учим най-много. Нормално е да си отговорна и е нормално като най-голямото дете да си по-отговорната и да се грижиш за по-малката си сестра и не вярвам да съжаляваш, че си такава. Ти просто си такава. В състояние си да определиш своите лични граници и да покажеш ясно докъде можеш да бъдеш толерантна и разбираща и какво няма да приемеш и да търпиш/толерираш. Можеш да се отдръпнеш за известно време от тези отношения, но така или иначе без да изясниш в откровен разговор какво те наранява като отношение, със самото отдръпване няма да се разреши проблема между вас. Такъв разговор е хубаво да има, когато се успокои атмосферата и може да говорите открито. Ако не можете да проведете спокоен разговор е по-добре да намалите взаимодействието помежду си.

Enona

Нямала съм такива проблеми. Моя съвет е да не прекратяваш отношения с нея. Ще ти е гадно на теб след това. Във всичките си взаимоотношения (приятели, роднини, познати) винаги аз давам повече. Но ми е такъв характера. Не приемам нещата навътре, бързо ми минава. При скандал между мен и брат ми от една страна, и баща ми от друга. Брат ми след това не проговори на баща ми година и повече. Баща ми почина, с такива отношения. Аз още на следващия ден след скандала, бях все едно нищо не е станало. Всеки е различен. Запитай се кой е разстроен - ти или егото ти? Разумът ли претегли кой дал, кой взел или душата там някъде страда? Защо чак сега решаваш, че не може повече така?

Ines Said

Много благодаря за отговорите. @ Тара темата за личните граници ми е много актуална , явно трябва да усвоявам уроци , защото допускам да ми се качват на главата много често. @Enona този път честно казано ме заболя сърцето , слънчевия сплит и цяла нощ не спах , а госпожицата захърка сладко. Боли ме , защото има една обща промяна в нея , движи се в такива среди заради работата си - манекенки , актриси (стилист е) и виждам една надменност , отчуждаване и промяна към самовлюбеност. От това ме заболя. Със сигурност аз няма да направя първата крачка , още повече че не съм участвала в конфликта. Винаги, абсолютно винаги аз съм протягала ръка първа , този път няма да е така , и да видим докъде ще я докараме :)

Тара

Цитат на: Ines Said в Септември 03, 2020, 11:21:53 amМного благодаря за отговорите. @ Тара темата за личните граници ми е много актуална , явно трябва да усвоявам уроци , защото допускам да ми се качват на главата много често. 
Всъщност темата за личните граници е много по-важна, отколкото можеш да си представиш. Едва вчера аз си дадох сметка как през годините от толерантност и търпимост съм оставяла много некачествени хора да заемат предни позиции, просто защото аз мога и без повече, винаги съм проявявала щедрост, защото съм се чувствала изобилна, с богат вътрешен мир. Това обаче е потъпквало по един много особен начин моите собствени граници, като съм позволила на нахални индивиди да заемат място, което не им се полага и животът им го е показвал нагледно впоследствие. Работата е там, че трябва да можеш да поемеш отговорност за всяко нещо, което владееш/притежаваш, контролираш, не можеш просто да искаш и да получаваш. Животът те учи, че има баланс и непременно всичко се заплаща по един или друг начин - с време, с вложени усилия, с упоритост и последователност, с издръжливост, с пари, с грижливо отношение и т.н. Това е много важен урок, личните граници означават да уважаваш себе си и да си верен на себе си, да не допускаш неприемливи ситуации да се случват, дори с цената на конфликт (особена цена ако си миролюбива и отстъпчива като личност). Накратко "всеки трябва да си показва рогата от време на време".

Enona

Ако отстъпваш място, което искаш, наистина не е правилно отношение към теб самата. Но ако си страничен наблюдател и с разума отсъждаш, че не е правилно, реално не трябва да се бъркаш. Това си са уроци и пътища на засегнатите.

Тара

Цитат на: Enona в Септември 03, 2020, 07:50:44 pmНо ако си страничен наблюдател и с разума отсъждаш, че не е правилно, реално не трябва да се бъркаш. Това си са уроци и пътища на засегнатите.
По тази логика не трябва да пишем във форума, защото не сме пряко засегнати, нещата не са толкова еднозначни, има вариации, едни тънки нишки на разграничаване и това са уроци, които се учат - малки фасетки на диамант :) Човек сам преценява къде да се набърка, понякога трябва да се набърка, а понякога не. Може да не те засяга, но да имаш отношение по темата, което да желаеш и да счетеш за нужно да споделиш.

Ines Said

Цитат на: Тара в Септември 03, 2020, 08:29:11 pmПо тази логика не трябва да пишем във форума, защото не сме пряко засегнати, нещата не са толкова еднозначни, има вариации, едни тънки нишки на разграничаване и това са уроци, които се учат - малки фасетки на диамант :) Човек сам преценява къде да се набърка, понякога трябва да се набърка, а понякога не. Може да не те засяга, но да имаш отношение по темата, което да желаеш и да счетеш за нужно да споделиш.
Личните граници определят според мен докъде околните могат да имат достъп до твоя личен енергиен ресурс , до аурата ти. Ако само отстъпваш , премълчаваш , даваш и не получаваш равно / съпоставимо има енергиен отлив и изтощение. За пример - обожавам да правя подаръци , да подарявам. Винаги се подготвям за поводи отрано и го правя от сърце . За моя празник например обаче трябва да поискам нещо конкретно,а миналата година си получих подаръка с един месец закъснение.

Тара

Цитат на: Ines Said в Септември 03, 2020, 10:48:04 pmЛичните граници определят според мен докъде околните могат да имат достъп до твоя личен енергиен ресурс , до аурата ти. Ако само отстъпваш , премълчаваш , даваш и не получаваш равно / съпоставимо има енергиен отлив и изтощение. За пример - обожавам да правя подаръци , да подарявам. Винаги се подготвям за поводи отрано и го правя от сърце . За моя празник например обаче трябва да поискам нещо конкретно,а миналата година си получих подаръка с един месец закъснение.
Да, познато ми е, знам за какво говориш. Аз обаче вече не подарявам подаръци, а за себе си не очаквам от никой нищо. Сама си подарявам всичко, което пожелая и се глезя, колкото мога. Ако можех щях и повече от това. Харесва ми да подарявам, и да радвам хората, но в момента няма такива хора около мен, които да се зарадват на нещо, нарича се "презадоволеност", човек спира да цени каквото и да било. Затова не подарявам, а и на мен не са ми нужни подаръци, само отношение :)

TinyPortal 1.6.3 © 2005-2019