„Трябва да отидеш на психолог“ всеки е чувал тази фраза поне веднъж в живота си. И у всеки са изниквали мислите:
- Аз?! На психолог?! Болен ли съм?!
- Но с какво ще ми помогне той, ще поговорим и толкова.
- За какво са му на чуждият човек моите проблеми?
- Ще се справя сам.
За целият ми професионален опит съм се сблъсквал с отрицателно отношение към психолозите, с неразбиране на професионалните им възможности. Затова в тази статия първо ще ви разкажа какъв трябва да бъде психолога и след това да развенчая основните митове за тях.
Психологът това е човек получил професионално образование и има диплома за това. Наличието на тапия дава правото да се занимава професионално с това.
На вас естествено ви е познат термина практически психолог. Практическия психолог за разлика от психолога теоретик, който се занимава с изучаването на психологията в лабораторни условия, прилага всички постижения на науката на практика, консултирайки хората за проблемите им.
Психолозите биват:
- Клинически-работят в психически центрове, болници. Хората се обръщат към тях по различни въпроси.
- Ученически и педагогически, работят в учебните заведения
- Промишлени, тях можете да срещнете във фирмите
- Психолози-консултанти: помагат за разрешаване на проблеми възникнали в отношенията между хората, в това число и семейни.
- Има още юридически, военни, екологични психолози, психолози за реклама и религии.
Какво може психолога? Много :
- Да направи диагностика и да разбере силните и слабите ви черти. Да ви помогне да възползвате от силните си черти и да преодолеете слабите.
- да ви помогне в избора на професия.
- Да помогне да се адаптирате в нова ситуация-при постъпване в училище, на нова работа, при заемане на нова длъжност.А също и в ситуации като създаване на семейство или раждане на дете. Да-да в тези ситуации също трябва помощ.
- Да помогне в трудна житейска ситуация- развод, загуба на работа, смърт на близък човек.
- да даде нови знания,които вие да можете да използвате на практика:как да се научим ра разрешаваме конфликтите? Как да контролираме емоциите си?
- И много други.
Какви качества трябва да притежава психолога,за да помага на другите?
- На първо място-търпение.
- На второ място-умение да изслуша събеседника си и да се постави на негово място.
- На трето-умението да остане твърд в критичен за клиента момент.
- Четвърто-искрено да иска да помогне на човека, който му се доверява.
- И психолога не може да бъде човек алчен, завистлив, неуравновесен, рязък.
В своята работа психолозите съблюдават правилата на професионалната етика: уважение към клиента и неговите позиции, недопускане на дискриминация, запазване на тайната на клиента, не навреждай.
И сега за много от митовете,който върлуват за понятието „психолог“:
“ Аз не съм болен, защо да ходя на психолог? Корените на този мит са в лъжливото мнение, че психиатъра и психолога са един и също. Не!Психиатъра това е лекар. Той работи със състояния изискващи медицинска корекция-лекарства,помещения в стационар. Със зависимости като алкохолизъм, наркомания работят психиатрите.
- Психолога няма медицинско образование.Той работи с хора чийто проблеми са от временен характер и могат да бъдат разрешени без намесата на лекари.
- Психолозите са съвършени хора, който нямат своите проблеми. Ако психолога има проблеми, то той не е добър специалист. Това не е така. Те са нормални хора и имат и те своите проблеми и стресови ситуации. И в този случай професионализма на психолога се заключва в умението да преодолее трудностите и да излезе от тях с нови знания.Когато у психолога има трудна ситуация в семейството, например за него е по добре да не консултира на тази тема.
Какъв не е психолога?
- Той не е лекар.
- Той не е учител, не е наставник. Той не знае кое е правилно. Във всеки клиент има негова правилност. Цел-да намери заедно с клиента най-доброто решение. Например един човек иска вода, а друг има лозе.Те се обединяват и намират вода.
- Психологът не е вълшебник. Ако сте дошли с труден проблем не разчитайте, че с една консултация всичко ще се разреши.
- Психологът не е приятел. Те не работят с членовете на своите семейства и приятели, защото това много пречи на процеса.
И така кой е той психолога?
Психолога е професионалист, който ще погледне с професионално око на вашият проблем и ще ви помогне да намерите решение. Той е проводник, който носи светлина докато вие не излезете сами на светло.