Шизофренията е едно от най-разпространените заболявания от типа на ендогенните психични разстройства. Разделение на личността, разкол на разсъдъка, това е като да размениш 1 лев на стотинки.
Примерно поведение при шизофрения.
- Пациента може спокойно да отреже главата на майка си, да я постави в кофа и да я свари и изяде. Ето, колко може да бъде опасен болният от шизофрения.
- Или пък например болният да отиде в гората да си свали панталоните за да установи връзка с космоса.
- Може например да си отреже пениса, защото това е мръсен орган, или ушите, пръстите или други крайници. С някаква друга ирационална цел.
- Различни са нещата, които правят болните от шизофрения.
Пациентите могат да бъдат крайно опасни в своето психическо състояние, като за себе си така и за обкръжението от хора. Затова при шизофрения обикновено е нужно незабавно настаняване в психиатрическа клиника.
Причини за шизофренията.
Етиологията на заболяването е генетически детерминирана, като правило това са някакви родствени връзки: бабите, дядовците, чичовците… Все някой в рода на болния страда също от това.
Ако говорим за психо травма, като причина за шизофренията, то нейната роля може да се явява като причина за обостряне не симптомите, но в никакъв случай не е причина за шизофренията.
Майката на шизофреника, също може да бъде, като един от дразнещите фактори: Двойните послания например. Например противоречащите послания:
Синът пита: Мамо, аз ще отида да се поразходя!
Майката отговаря: Иди! Иди, се разходи! Само иди ти се разходи! – С тон, който звучи застрашителен, ако се изпълни даденото действие.
Нека да видим, какво се получава в тази ситуация, какво прави майката. С думи тя му казва иди се разходи, но с емоциите си показва не смей да ходиш никъде. Получава се неразбиране, объркване.
Друга ситуация.
Синът звъни по телефона на майка си: Ало, мамо, как си ти?
Майката с истерично тъжен глас отговаря: Всичко е наред синко, при мен винаги всичко е наред, не се притеснявай., не идвай при мен.
Какво прави тя, с думи тя говори: при мен всичко е наред, но с гласът си и емоциите си казва аз съм зле, бързо идвай, аз съм толкова зле. Какво произлиза с детето -неразбиране, то расте в този ад от раждането си до зряла възраст. В неговото съзнание се предизвиква разкол и раздвояване. Той не разбира, той не се доверява на себе си. Детето не разбира, какво въобще произлиза, трябва ли да предприема действие или не и какво въобще трябва да се прави в тази ситуация. с една дума разпад на личността и полудяване.
Това е един от факторите, които може да влияя е за отключване на заболяването. -Манипулация от страна на майката.
Как да разберем дали имаме шизофрения, диагностика на шизофренията.
Наличието на психични състояния, като: объркана реч, халюцинации,объркани мисли и т.н. не се явят диагностика на заболяването. Шизофренията трябва да се диагностицира чрез специални тестове. Има специални въпросници, чрез които се провежда диагностика на пациента. По тях много бързо и добре става всичко ясно.
Ако ние сега тук повикаме болен от шизофрения, като се има предвид, че заболяването е много полиморфично. какъв пациент ще дойде:
- Това ще е човек, странно облечен в мръсни стари дрехи.
- В къщата на шизофреника обикновено е мръсно, летят мухи, мръсна баня и тоалетна, мръсотия, той ще е с разрошена и мазна коса, мръсни нокти. Но въпреки това, той е възможно да проявява погнуса към някой неща, към които здравия психически човек не би проявил. Самия той е мръсен, но при това гнуслив.
- Пациентите болни от шизофрения заемат странна и не характерна за нормалния човек поза, малката мимика отсъства, но големите жестове ще присъстват. Лицето няма да изразява живот, а ще изглежда като маска.
- Пациента ще избягва да гледа в очите, ще гледа някъде в страни.
- Ако наблюдаваме за неговата мисъл, ще установим, че там отсъства логика. Неговите послания, ще отиват в няколко различни направления.
- Той ще е емоционално хладен. Ако умрат родителите му например на него ще му е все едно. Но той може да изпадне в „депресия“ от загубата на свой вещи.
- Мотивация отсъства. той няма никакви планове за бъдещето.
- Отсъствие на воля. Той не иска да ходи на работа или си намира 1000 оправдания, зареди които да не отиде.
- Амбивалентност. Едновременно е способен да чувства любов и омраза към еди и същи човек или обект. Или погнуса, хем му е приятно, хем неприятно.
- Аутизъм. Той ще е вглъбен в себе си . Всички връзки с външния свят, ще са за него болезнени.
- Апатия.
- Кататонически синдром. Замиране в определена поза. Особено изразено при Кататоническая шизофрения.
Лечение на шизофрения.
Тук трябва да се каже, че шизофренията се лекува от команда специалисти. Био, психо и социализация.
Заболяването шизофрения, като правило стартира от детска възраст и продължава през целия живот, пациента винаги се намира под контрола на лекарите. Екипа от специалисти включва: Психиатър обезателно, невропатолог и клинически психолог.
Заболяването протича: Обостряне, ремисия, обостряне и така през целия периоди. Периодически, болния лежи в отделенията на психиатрията. Периодически си е в къщи.
- Ако става дума за медикаменти, тук се работи с психологичните пристъпи на шизофрения. По нататък го извеждаме на критика, съхранна критика където може да се излезе към психотерапия и много внимателно да се работи с пациента. Въобще психолозите не бива да се занимават с шизофрения самостоятелно, ако психолог е заподозрял у пациента шизофрения, трябва веднага да го изпрати на психиатър. Не бива да се рови в душата на шизофреника. Той трябва да се наблюдава от екип от специалисти.
- Пациентите с шизофрения много обичат да учат психология. Да ходят на тренинги по психология, което е крайно опасно в някой случай.
- Идеалния подход е позитивната психотерапия, когато пациента работи със своята здрава част от съзнанието. Много лека психотерапия, без анализи и дълбаене на вътре в съзнанието зверски.
- Обръщаме внимание на психическия епизод, искам да разберем какво е искал пациента в този епизод, кой е бил той там: Напольон-може би на пациента му е нужна власт. Обръщаме внимание на вторичната изгода. Какво той е искал, защо се е появило желание да избяга от реалността.
- Социализация, това е важен фактор, пациента трябва да се социализира. Например:
Да възможно е сега около тебе да има извънземни, паяци, плъхове и какво ли още не, но това не бива да пречи да си почистиш зъбите, да се срешеш, да си изядеш обеда и да си направиш разходката. Всичко това трябва да стане заедно с реалността от твоите измислени светове.
Шизофренията е заболяване, което изисква намесата на специалист психиатър, който може значително да облекчи симптомите на болестта.